See the world another way with lightweight augmented reality spex
Brýle pro rozšířenou realitu Mix připravuje čínský startup AntVR. • Autor: Ferrari, Profimedia

Jsme v obří bílé hale na okraji Ingoldstadtu, kde jedna z německých automobilek představuje svůj první elektromobil. Kromě skutečného auta je s námi v místnosti ještě jeho virtuální verze. Tu je možné vidět, jakmile si nasadíme speciální brýle pro takzvanou rozšířenou realitu. Připomínají brýle pro realitu virtuální, jsou však menší, lehčí (pořád ale výrazně masivnější než běžné dioptrické brýle) a jejich přední část je průhledná. Díky tomu vidíme současně přelud auta i skutečnou halu a lidi kolem sebe.

Technologie rozšířené reality toho začátkem dekády slibovala hodně. Třeba to, že ve městě namíříte svůj mobil před sebe a na displeji se kromě pohledu na skutečnou ulici, v níž stojíte, objeví také informace o zboží a cenách ve zdejších obchodech, jídelní lístky v restauracích, jízdní řády na autobusové zastávce před vámi a podobně. Pokud byste měli na očích speciální brýle, chytrý mobil byste ani nepotřebovali.

Ne že by se nic z toho nenaplnilo, přesto ale technologie rozšířené nebo, jak se také říká, augmentované reality (Augmented Reality, AR) zaostává za očekáváním. Brýle od Google, které se před několika lety měly stát průlomem, si koupilo pár technologických nadšenců, pak vlna zájmu o ně opadla. Rozšířená realita však nejspíš ještě neřekla poslední slovo.

Pro děti i motorkáře

Virtuální model auta ve zmíněné hale v Ingolstatu si lze prohlížet ze všech stran, a někteří do něj dokonce vstoupí – to když opadne prvotní ostych z toho, že před sebou vidíte…

I_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte