Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Najít svou hranici

Jak se žije lidem, kteří vyhazují minimum plastového odpadu

37A_jaros01
Když jablka, tak do pytlíku ze záclony. (Michaela Tomášová při nákupu v samoobsluze v Milovicích) • Autor: Milan Jaroš

Michaela Tomášová působí během nákupu v samoobsluze ve středočeských Milovicích trochu výstředně. Zatímco ostatní zákazníci si nabírají zeleninu a pečivo do mnoha igelitových sáčků, tmavovlasá mladá žena vkládá jablka do pytlíku ušitého ze starých záclon, který si donesla z domova. Po chvíli pokračuje k pultu s lahůdkami, kde si zrovna starší pán nechává zabalit kus masa do plastové fólie. Tomášová opět vytahuje vlastní krabičku a prosí ženu za pultem, aby jí do ní odkrojila kus šunky. Prodavačka neprotestuje, na nevšední zákaznici je zvyklá. „Do krabičky tu nakupuje jenom tahle paní,“ říká. Zbývá nabrat pár rohlíků do plátěného pytle a nákup je u konce.

Při nákupu v maloměstské samoobsluze možná Tomášová působila trochu zvláštně, cestou domů ji ale hřeje pocit, že si v tašce nenese jediný plastový obal, který by pak musela vyhodit.

Někdo může namítnout, že by ho přece mohla odnést do žlutého kontejneru na plastový odpad, který se potom recykluje. Tomášová takhle dříve uvažovala také, dnes už jí ale třídění odpadků nestačí. Začalo jí vadit, že z poctivě vytříděného plastu se dá recyklovat a znovu použít jen část a zbytek skončí na skládce nebo ve spalovně. Snaží se proto žít tak, aby nevytvářela pokud možno vůbec žádný odpad. Kromě zmíněných krabiček a pytlíků s sebou vždy nosí ještě zavírací láhev na vodu, aby nemusela kupovat tu balenou, na cesty do města si pak do tašky přidá ještě termohrnek, který v kavárnách nahradí jednorázové kelímky.

[image id=„200158033“…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 411
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte