V Budapešti vyrazili do ulic mladí aktivisté Křesťanskodemokratické lidové strany. Obcházejí domy, jež si vyhodnotili jako sídlo některé z nevládních organizací poskytujících pomoc imigrantům. Na jejich vchodové dveře pak lepí kulatou červenou samolepku s nápisem: „Organizace podporující imigraci“.

Internetové noviny Hungarian Free Press, které vycházejí v angličtině od roku 2014, si všimly, že jednu takovou samolepku dostal i Menedék, vládou autorizovaná organizace pomáhající s integrací uprchlíků, kteří v Maďarsku pobývají legálně. Zmíněné noviny také upozorňují, že naposledy se podobná věc dávala na stejný dům, kde teď Menedék sídlí, v červnu 1944, kdy Budapešť oblepili jiní aktivisté žlutými Davidovými hvězdami, aby upozornili xenofoby na domy, v nichž žijí Židé. Titíž Židé, kteří byli o několik měsíců později odvezeni do Osvětimi a tam zavražděni.

Tím nemá být řečeno, že se něco takového chystá proti zaměstnancům Menedéku a jejich kolegům v jiných organizacích (tedy pokud se tak neděje ve strategických plánech radikálně nacionalistické strany Jobbik). Logika označování domů je ale stejná jako v roce 1944. Opět se někdo snaží upozornit veřejnost, kde se zdržuje „nepřítel“, proti němuž je potřeba nějak zakročit. Jak, to je ponechané na úvaze těch, kterým je sdělení na nálepkách určeno.

Každý, kdo sleduje maďarské dění, asi tuší, že oblepování domů je součástí tažení proti imigrantům, jejich pomocníkům a celkově vytváření obrazu nepřítele, z něhož maďarský premiér…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2228

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte