23-profil-babcenko
Arkadij Babčenko • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Údajná nájemná vražda Arkadije Babčenka zinscenovaná k odhalení objednavatelů ukrajinskou tajnou službou SBU a Babčenkův šokující výstup v plném zdraví před zdrcenými novinářskými kolegy na tiskové konferenci o den později se bez nadsázky zapíší do ukrajinských dějin. Na zodpovězení ještě čeká otázka, jestli jako smělá zpravodajská operace ukrajinských tajných služeb, které přelstily své ruské protějšky a prokázaly zločinné záměry ruského státu, s nímž Ukrajina válčí – což vyšetřovatelé svým občanům i světu slibují. Nebo jako nesrozumitelná epizoda, která víc zamlží to, čemu lze v ukrajinské realitě věřit – což se stane, pokud ukrajinské úřady v příštích dnech a týdnech nepřinesou přesvědčivé důkazy.

Muž války

Že se Arkadij Babčenko (41) dobrovolně ocitl v centru celé operace, není velké překvapení. Urostlý vyholený muž má za sebou dobrodružný život. Osmnáctiletého studenta práv v roce 1995 odvedla armáda a šel válčit do první čečenské války, vedené tehdejším prezidentem Borisem Jelcinem. Čečna mladého muže zformovala. K válečným vzpomínkám se neustále vracel, v novinářských textech i mezinárodně úspěšných knihách – a také litoval, že se už o své svobodné vůli účastnil i druhé čečenské války, tentokrát pod velením čerstvě zvoleného prezidenta Putina.

Válku neopustil ani poté, co dal vale armádě a vrhl se na novinařinu. Jako válečný dopisovatel pracoval následujících osm let. Zlom pro Babčenka znamenal vpád ruské armády do Gruzie v roce 2008, který měl zabránit…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte