Kultura

Rakvičky

Byť Irena Dousková vydává už dvanáctou knihu, pro širší čtenářský okruh bude i nadále tou, která napsala Hrdého Budžese. Její novela Rakvičky je na přebalu charakterizována jako literární „road movie“. To odpovídá tématu, kterým je zmatená cesta dvacetileté hrdinky stopem do Ostravy v časech normalizace. Ale bohužel to odpovídá i stylu a energii vynaložené na napsání. A odpovídá to také vynaložené redakční práci – najít takové množství překlepů a chyb je i v dnešní době docela vzácné.

Road movie bývají nízkorozpočtové projekty, v nichž o úspěchu rozhoduje schopnost vytvořit atmosféru a pracovat s detaily. Rakvičky mají evokovat atmosféru drolícího se socialismu, což se ovšem projevuje dost prvoplánově – takřka každý, kdo se v putování nachomýtne, je hnusný buď hned na první pohled, anebo se to pod načinčaným povrchem odhalí časem. Hnusné je i vše kolem. Dousková se snaží udržet čtenáře v napětí obnažováním napínavých zákrutů ze světa kolem své hrdinky. Dožije se oblíbená teta, která má rakovinu, konce knihy? Nezkolabuje na cestě mladší sestra, kterou Róza vláčí do Ostravy bez ohledu na to, že má příušnice? Rozhodne se Róza při výběru ze tří možných milenců dobře? A rozhodne se vůbec? Nevynoří se někde Rózin otec, o němž se záhadně mlčí i v partiích, kdy se myšlenkami vrací do dětství?

A zatímco Róze se cesta vleče, my čteme rychle proto, abychom na nastolené otázky našli odpověď. Ale o moc víc než pocit, že teď už víme, jak to dopadlo, tím…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte