NA KRÁTKO
Co zůstává nevyřčené. (Na krátko) • Autor: 21651212019

Čeští filmaři se příliš často nepokoušejí převést na plátno díla zdejších spisovatelů. A platí to i pro populární a oceňované knihy Petry Soukupové, považované řadou literárních kritiků za nejvýraznější českou spisovatelku současnosti. V jejím případě by k tomu navíc vybízelo filmařsky vděčné téma rodinných vztahů i to, že její díla mají často až podobu scénáře. Nicméně na knihu držitelky Ceny Jiřího Ortena i Magnesie Litery došlo až nyní.

Devět let poté, co vyšla její nejznámější próza Zmizet, se do kin dostává rodinné drama Na krátko – a sama autorka k němu dodala scénář podle prostřední ze tří povídek, jež tvoří tuto knihu psanou z dětské perspektivy. Doménou Soukupové jsou rodinná dramata, napětí nad večeří, křivdy, zrady, bojůvky a přetahovaná o moc. Ve svých nejsilnějších momentech dokáže zarámovat kus vztahové reality a nechat ji plynout před očima s nádechem dokumentu. A to se podařilo i v Na krátko.

Mladý režisér Jakub Šmíd – pro něhož je to druhý film – mu dal patřičně strohou podobu polodokumentu. Jedenáctiletý Jakub žije se svou matkou a nevlastní sestrou v panelákovém bytě a sní o tom, že se jednou podívá za tátou, který pracuje jako lodní kapitán ve Švédsku. Nebo tak mu to aspoň řekla máma. Ve škole se mu posmívají voláním „Švéde“, šikanují ho a s nevlastní sestrou se nemohou vystát. „Já vlastně na ten film moc nejsem,“ odpověděla v roce 2010 Soukupová v rozhovoru pro časopis Host na otázku „Literatura, nebo film?“. Na…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte