Letošní jaro v Polsku by mohlo vstoupit do učebnic politiky v praxi. Vládní hegemon, strana Právo a spravedlnost (PiS), začala v březnu náhle ztrácet veřejnou podporu, a spolu s tím se z průzkumové beznaděje začala sbírat její liberální opozice, duo strana Moderní a Občanská platforma. Z několika výzkumů dokonce vyplynulo, že by polští voliči raději viděli ve vládních křeslech jejich koalici než samovládu konzervativního PiS, řízeného ze zákulisí jeho přísným lídrem Jarosławem Kaczyńským. Polská opozice slíbila svým příznivcům, že si vezme poučení z maďarského příkladu, kde je tamní dlouholetý samovládce Viktor Orbán ve volbách neporazitelný i kvůli rozdrobenosti opozičních sil.

Slib se však nepodařilo dodržet. Moderní zareagovali na svůj náhlý vzmach vnitřními hádkami, po nichž stranu opustilo několik výrazných tváří, včetně zakladatele a donedávna lídra Ryszarda Petrua. Opoziční pravicový blok se tak sice nerozpadl, ale politický osud jedné jeho části je velmi nejistý. PiS se po propadu opět těší desetiprocentnímu náskoku volebních preferencí.

Tak my zase jdeme

Spolu s Petruem odešly z Moderních jeho dvě nejbližší spolupracovnice, Joanna Scheuring-Wielgus a Joanna Schmidt (která je také jeho partnerkou), s nimiž stranu v roce 2015 zakládal. Odcházející osobnosti vysvětlují svůj odchod obvyklou výtkou, že se jejich partaj „příliš vzdálila představám stojícím u jejího zrodu“, že „se příliš řídí průzkumy veřejného mínění“ a ztrácí na ideové razanci. Velkou roli…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte