Učiním zde přiznání: už mi vadí inflace, které čelí slovo antropocén. V řeči obecné se z něj stala neurčitá metafora pro náš vliv na okolní svět. Pohazují s ním etici, filozofové i literární kritici. Přitom původní účel byl jiný a zajímavější.

Geologové dělí minulost na časové úseky, jež se dodnes dají rozpoznat ve zkamenělinách nebo v chemickém složení hornin. Třeba po vymření dinosaurů nastal paleocén. Nyní žijeme v epoše nazývané holocén. Před nějakým časem vědci přišli s provokativní otázkou. Možná na svět došlapujeme tak silnou stopou, že bude čitelná i za miliony let; neměli bychom tedy současnost uznat za svébytnou geologickou dobu? Tedy antropocén? To je přece fascinující dilema.

Rozsoudit se ho snaží komise, která určuje formální hranice geologických ér. Fyzik Adam Frank a klimatolog Gavin Schmidt však onehdy celou otázku přetočili naruby. Dejme tomu, uvažují v elegantní nové studii, že někdy dávno – řekněme v prvohorách, konkrétně v siluru – na Zemi už podobná civilizace žila. Šlo by ji dnes vůbec odhalit? Po stamilionech let nemá smysl hledat budovy, stroje a patrně ani kostry. Proto se autoři dívají na výkyvy ve složení hornin.

V pradávnu našli momenty, jež se dnešnímu konání člověka notně podobají. Ve skalách se dají dohledat stopy po mořích s nedostatkem kyslíku. Nebo anomálie v poměrech izotopů, jež indikují spalování organické hmoty či změny teploty – jako by kdysi shořely spousty uhlí a ropy. Vrstvy usazenin, které rychle stekly ze země do moří,…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte