59A_archiv Roberta Řeháka
TGM v ortodoxní židovské čtvrti Mea Šearim v doprovodu rabína Chajima Sonnenfelda, rodáka ze Slovenska.

Návštěvě Palestiny věnoval T. G. Masaryk v dubnu 1927 jen pár dní. Byť se oficiálně jednalo o soukromou cestu, československý prezident byl jednou z prvních hlav států poválečné Evropy, jež do Svaté země přijela. Vnímal ji nejen jako turista, ale také jako věřící člověk, humanista i zvídavý a skeptický sociolog, který je konfrontován s fenoménem sionismu a židovského osídlení. V něm hráli důležitou roli i Češi a Slováci.

Mezi dvěma válkami

Palestina se ve dvacátých letech 20. století nacházela ve zvláštním mezidobí. Přečkala sice bouři první světové války, ale blížil se k ní uragán války druhé, který měl rozmetat do té doby poněkud ospalý ráz regionu a proměnit jej v následujících dekádách v hlavní bojiště panarabského a židovského nacionalismu.

První světová válka rozbila osmanskou říši a jedna z jejích částí, historická Palestina, se jako mandátní území dostala pod správu nově vzniklé Společnosti národů. Prakticky zde ale vládl jeden z pověřených členských států SN, Velká Británie. V čele civilní správy stál vysoký komisař, britský maršál Herbert Plumer, jenž se mimochodem s Masarykem také během jeho návštěvy setkal.

Britové museli našlapovat velmi opatrně a snažili se neznepřátelit si ani původní arabské obyvatelstvo, ani zástupce židovského hnutí. Ještě během války, v listopadu 1917, Londýn zveřejnil záměrně nekonkrétní Balfourovu deklaraci. Vyjádřil v ní podporu zřízení „národní domoviny pro Židy“ v Palestině (ne ovšem samostatného státu), aniž by se…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte