Jediný východ ze stanice metra na poloostrově Kowloon, stejně jako u většiny dalších zastávek, je přímo do obchodního centra. Když se vám z labyrintu výkladních skříní a usmívajících se prodavačů podaří dostat ven, rozprostře se před vámi bludiště stavební parcely, která se má během několika let proměnit v největší kulturní centrum jihovýchodní Asie, West Kowloon Cultural District.

Kvůli zpožděným stavebním pracím se v termínu stihl dokončit pouze jeden z velké skupiny pavilonů, za nimiž stojí světově proslulé architektonické studio Herzog & de Meuron. Velké muzejní komplexy od hvězdných architektů se v posledních letech začaly stavět po celém světě. Patří mezi ně například katarské Národní muzeum od Jeana Nouvela, Zeitz Museum současného afrického umění v Kapském Městě od Thomase Heatherwicka nebo nově otevřená pobočka londýnského V&A v Šen-čenu jen pár kilometrů od Hongkongu. Cílem je přetvořit centra s kvetoucí ekonomikou na centra kulturní. Finanční zázemí a přítomnost investorů jsou ideální základní kameny pro výstavbu státních muzejních komplexů, které město pozvednou na zajímavou uměleckou destinaci s mimořádnou architekturou a sbírkami, jimiž se pak město může dále prezentovat.

Umělecký trh je tu třetí největší na světě.

Tweetni to

Stejně jako tyto projekty i muzeum M+, které je středobodem West Kowloon Cultural District, představuje gigantickou finanční investici v řádech miliard dolarů, jež mají městu zajistit mezinárodní…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte