Princ jménem T’Challa nebo jiný shluk hlásek musí zachránit svůj národ. Ohrožují ho padouši a mimozemšťané. Pomáhá mu agent CIA a (nebo) superhrdina, říkejme mu Černý panter či Velký velbloud. Nějaká honička, láska, takový normální hollywoodský blockbuster.

Ale pozor. Princ je černý jako africká noc, černé jsou i princezny a agenti. Odehrává se to někde mezi Saharou a rovníkem. Vznášedla nad savanou předhánějí antilopy, domy tu vypadají jako neonové pyramidy a náhrdelníky ze škeblí se kombinují s laserovými oštěpy.

Svět zachvátila další vlna afrofuturismu, což je kombinace africké duše a supertechnologií, estetika sudů od benzinu a divokých vzorů, talířek místo spodního rtu sladěný k obleku. Patří k tomu také snění o lepší budoucnosti pro černé i tak nějak obecně. Hodně za to může sci-fi Black Panther od studia Marvel, kde najdeme skoro všechno výše zmíněné.

Teď chtějí vyprávět svůj příběh o Africe a budoucnosti i designéři a architekti. Afrofuturismus se nosí, designéři z Afriky jsou nyní na veletrhu v Miláně, ale také na fashion weecích i v Ikeji.

Tak třeba módní návrhářka Selly Raby Kane, jíž proslavila bunda pro Beyoncé s papouškem a krevetou – vyžívá se v afrických klišé. Fotograf Osborne Macharia. Například jeho projekt Magadi. Ženy, jež dřív provozovaly obřízku, avšak odvrhly tuhle svou obživu, se pro jeho objektiv oblékly do divokých modelů. Ze stařenek afrofuturistické rytířky.

Architekti Kéré, Adeyemi, Sánchez a další, které Evropa…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte