Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Kdo chce zničit Babylon

Ministerstvo kultury měří literárním časopisům dvojím metrem

Kulturně-společenská revue Babylon letos od ministerstva kultury na svůj provoz nedostane ani korunu. Na téhle zprávě není ani tak překvapivé, že se ji „studentský list pro seniory“, jak si Babylon říká, dozvěděl až v dubnu. Tak už to ve zdejších grantových komisích chodí, že o podpoře na daný rok rozhodují až v jeho průběhu. A dokonce není zarážející, že letos padl černý Petr zrovna Babylonu: v minulých letech nepřízní literární komise utrpěla i jiná slavná periodika. Alarmující je zejména důvod zamítnutí grantu. Z něj totiž vyplývá, že se na ministerstvu rozhodovalo podle ideové profilace periodika.

Jednostranný náhled

„U revue Babylon je vedle literární složky bohatěji a rozsáhleji zastoupena složka společensko-politická s vcelku jednostranným ideovým náhledem,“ stojí v rozhodnutí komise, proč letos čtvrtletník na žádaných 250 tisíc korun nedosáhne. Pak teprve následuje krátký seznam dalších výtek: že má Babylon kolísavou úroveň, soustředí se na příliš úzký okruh čtenářů a málo se v něm píše o literatuře.

O redakci soustředěné už od počátku 90. let kolem spisovatele Petra Placáka je známo, že je konzervativní a mimořádně kritická k době před listopadem 1989. A také k těm, kteří tvrdí, že se tehdy až tak špatně nežilo. Že jí občas tahle optika (vidět je to zvlášť na denně aktualizovaném webu) znemožňuje dívat se nezaujatě na postavy a události zdejšího kulturního provozu, jež totalitní éru relativizují, je fakt. Stejný, jako když naopak k levici se hlásící…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1644
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte