Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Jak umravnit Čínu

Trump používá nepřátelské metody, právě takové má ale smysl zkusit

Od chvíle, kdy z Trumpova Bílého domu odešli vrcholní poradci Gary Cohn a H. R. McMaster, se zdá, že v něm vládne stále větší zmatek, pokud to tedy ještě je možné. Mezi vším hlukem a chaosem, včetně potrhlých tweetů o firmě Amazon a Mexiku, ale Trumpovi neberme, že v jedné důležité věci má pravdu: Čína ve svém obchodování podvádí.

Mnohé z ekonomických dokumentů Trumpovy vlády jsou tak útržkovité a amatérské, až jsou k smíchu. Výjimkou, jež stojí za přečtení, je ale zpráva Úřadu amerických obchodních zástupců o dodržování světových obchodních pravidel ze strany Číny sepsaná pro Kongres. Klidným stylem a do detailů ukazuje, jak Čína odmítla provést slibované ekonomické reformy a využívá formální i neformální nástroje k tomu, aby bránila zahraničním firmám konkurovat na čínském trhu. Dokument správně upozorňuje, že čínská vláda v posledních letech své tržní intervence vystupňovala a soustředila se na zahraniční firmy. To všechno je v protikladu k závazkům přijatým Pekingem při vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001.

Ať souhlasíme či nesouhlasíme se závěrem zmíněného úřadu, podle nějž „udělaly Spojené státy chybu, když vstup Číny do WTO podpořily“, je jasné, že se nenaplnila původní očekávání, podle nichž měla Čína po svém přijetí pokračovat v liberalizaci svého trhu.

Washington nepřistupoval k přijetí Číny do mezinárodního tržního systému jinak než jako v případě zemí, jež se staly jeho členy v polovině 20. století. Když byly jednotlivé státy přijaty,…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte