Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Kontext

Bez bytu to nemá smysl

Brno se pokouší změnit přístup k lidem na dně

33A_jaros
Spával v lese, v rozpadlé chatce, po noclehárnách. Vlastní střechu nad hlavou má poprvé v životě. (Tomáš a jeho přítelkyně) • Autor: Milan Jaroš

Plyšový polštářek s kuřetem, duhou a nápisem „smile“ vypadá dost umolousaně. Není divu: Tomáš (24) ho má od deseti let. Lehával na něm v dětském domově, pak ve výchovných ústavech, kterých vystřídal několik, bral si ho s sebou, když z ústavu zrovna utíkal a živořil v ulicích Brna. Dnes leží polštář na velké posteli v rohu pokoje. Je to jediná věc, kterou si Tomáš přinesl do nového bytu.

„Říkám tomu bytový jackpot,“ rozhlíží se Tomáš po místnosti, skromně zařízené nábytkem „za odvoz“. Vlastní střechu nad hlavou má necelé tři měsíce – a poprvé v životě. V ústavu skončil poté, co od rodiny utekla matka a otec se dal na pití. Nevyučil se, ústav opustil s pěti tisíci v kapse, střídal azylové domy se životem na ulici. „Teď vypadám klidně, ale to jen proto, že beru léky,“ vysvětluje Tomáš, proč ho v žádném zařízení dlouho nestrpěli. „Jinak jsem nervák, když mě někdo naštve, rozbíjím všechno kolem sebe.“ Spal v lese nebo rozpadlé chatce, myl se v přehradě. Občas si něco vydělal načerno na stavbě, byl vděčný i za třicet korun na hodinu.

Dnes dostává za práci v továrně na motory běžný plat. Život mu změnil projekt brněnského magistrátu s názvem Housing First (bydlení především). Byt už spolu s Tomášem dostalo pětadvacet bezdomovců, letos by jich mělo zbýt celkem pětašedesát. Všechno lidé, kteří by si za normálních okolností na bytovém trhu neškrtli. Brno, které už před rokem přestěhovalo padesát rodin s dětmi z ubytoven do běžných bytů, teď bydlením pro opravdové bezdomovce…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte