14-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Změna se někdy dlouho a nepozorovaně vleče, pak ale dosáhne kritického bodu obratu a všechno se náhle promění. Něco podobného se stalo minulý týden ve vztahu Západu s Ruskem. Při zpětném pohledu najednou začíná být jasně vidět, že Spojené státy i Evropa vlastně již delší dobu přehodnocují svůj pohled na putinovské Rusko. Představa velké, obhroublé, ale nikoli zásadně nebezpečné země na východě, se kterou lze pragmaticky a občas se zacpaným nosem tančit okolo ropy, plynu a dalších podnikatelských záměrů, se proměňuje zpět k obrazu zásadního nepřítele Západu, jeho politického i kulturního protikladu. A minulý týden se tento posun najednou rázně zhmotnil. Tak silnou a jednotnou reakci Západu na ruskou hrozbu jsme tu neměli od konce studené války.

V průběhu několika dní tak společným rozhodnutím Spojených států, členských zemí Evropské unie a NATO a dalších spřízněných zemí putuje nuceně domů 144 ruských zpravodajců pracujících na Západě pod diplomatickým krytím. Spojené státy kromě vyhoštění 60 agentů úplně zrušily ruské zastoupení v Seattlu s tím, že je příliš blízko americké ponorkové základně a centrále firmy Boeing. Akce se zúčastnilo 27 zemí včetně České republiky, mimo Evropskou unii a Spojené státy se do ní zapojily také Austrálie, Černá Hora, Kanada, Makedonie, Moldavsko, Norsko a Ukrajina. Stranou zůstali jen nemnozí a i ti, jako Rakousko nebo Slovensko, však odvolali své velvyslance z Moskvy. Koordinované vyhoštění bylo výsledkem žádosti Velké Británie, na jejímž…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte