David Byrne, whose new album "American Utopia" will be released on March 9, on tour at the Count…
David Byrne • Autor: New York Times, Profimedia

To by čekal málokdo. Někdejší lídr kapely Talking Heads, který na vrcholu kariéry zpíval o odcizení člověka chyceného v soukolí honby za penězi a konzumem, dnes sází na optimismus, který napájí novinkové album American Utopia. „Ukazuje stav Ameriky. Jací jsme, jakými bychom chtěli být a tak podobně,“ popisuje David Byrne desku, jež je jeho prvním sólovým počinem po čtrnácti letech. Zrodila se nejen z nových hudebních nápadů, ale především ze záplavy špatných zpráv, které se na člověka hrnou odevšad. Pětašedesátiletý hudební inovátor, umělec, esejista, držitel Oscara a propagátor cyklodopravy se na ně rozhodl reagovat hledáním pozitivních příkladů.

„Jsme jenom turisté v tomhle životě. Jenom turisté, ale výhled je tu pěkný,“ zpívá euforicky v singlu Everybody‘s Coming To My House. Po dekádě věnované společným deskám s Brianem Enem, Fatboyem Slimem nebo písničkářkou St.Vincent, experimentům s používáním budov coby hudebních nástrojů a sepsáním autobiografických knih How Music WorksBicycle Diaries, se čilý Newyorčan opět vrhl na sólovou tvorbu. Že to s pozitivním přístupem myslí vážně, potvrzuje i aktuální internetový projekt Reasons To Be Cheerful (Důvody k radosti), který spustil krátce před vydáním American Utopia.

Jde o svého druhu zpravodajský portál, kde jsou zveřejňovány nadějeplné zprávy z celého světa: od statistik potvrzujících, že čím je ve městě vyšší hustota kulturních institucí, tím více klesá kriminalita, přes úspěšnou…

tit
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

tit
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte