64A
Snažíme se lidi zaktivizovat. (Eliška Bramborová s manželem) • Autor: Picasa

Český manželský pár žijící v Austrálii se rozhodl, že zatočí s nesmyslným vyhazováním odpadu. Přišli s aplikací, díky níž si ve svém okolí najdete sousedy, kteří za vás zkompostují vše, co by jinak bylo pro skládku škoda. „Ve výsledku je to užitečné pro obě strany. Redukuje se nejen objem odpadu vyprodukovaného v domácnosti, ale navíc se ještě smysluplně využije,“ říká Eliška Bramborová, zakladatelka projektu ShareWaste.

Jak nápad s aplikací sdíleného odpadu ShareWaste vznikl?

Už delší čas jsme si uvědomovali, že produkujeme velké množství organického materiálu, který končí na skládce, a rozhodli jsme se s tím něco dělat. Zkusmo jsem proto v místě, kde v Sydney žijeme, oslovila místní facebookovou skupinu, zda by někdo nechtěl odebírat a kompostovat náš bioodpad. Netrvalo ani den a ozval se první zájemce.

To nás postrčilo dál, takže manžel se pak o víkendech pustil do vytváření ShareWaste aplikace. Pár měsíců od jejího spuštění – s nulovým rozpočtem – jsme už měli několik set uživatelů, nyní jich je přes 3600 po celé Austrálii. Základní myšlenka, kterou se snažíme předat, je, že to, co se dá zkompostovat či zvermikompostovat (v tzv. žížalí farmě), není odpad. Je to budoucí půda bohatá na živiny, a navíc zadarmo.

Co z toho obě strany mají?

Toho, kdo materiál nabízí, motivuje, že sníží objem odpadu vyprodukovaného v domácnosti a udělá tak aspoň něco málo pro planetu. No a příjemce získává…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte