Irskou republiku propojuje se Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, více než tři sta různých silnic a cest. Hranice je každoročně podle odhadů úřadů překročena více než sto deset milionkrát, většinou si toho ale nikdo nevšímá, protože je zcela neviditelná. Mírové soužití na irském ostrově stojí od vyhlášení příměří v devadesátých letech 20. století právě na tom, že obě části ostrova jsou sice součástí různých států, ale zároveň také Evropské unie. Předěl, jenž dříve vyvolával krveprolití, šibalsky vlastně je a zároveň není. To se však může rychle změnit.

Některé Brity minulý týden značně rozlítil vyjednavač Evropské unie Michel Barnier, když představil bruselský návrh dohody o odchodu Británie z EU. Celý zmíněný ostrov by podle něj měl nadále podléhat celním pravidlům EU. V praxi by to znamenalo, že Irsko i Severní Irsko sice zůstanou nadále bez hranic, zároveň ale vznikne nový předěl mezi prostorem fungujícím podle pravidel EU a nově odtrženým Spojeným královstvím. Povede Irským mořem a oddělí Londýn od Dublinu.

Londýnští politici teď vzrušeně mluví o pokusu anektovat Severní Irsko Evropskou unií či o ohrožení ústavních pořádků své země. To se dá jistě pochopit, háček je ale v tom, že pokud chtějí odejít z celní unie, pevná hranice s EU někde vzniknout musí a že oni sami nemají lepší návrh, jak situaci vyřešit.

Londýnská vláda je totiž v obtížně řešitelné situaci. Chce ctít výsledky referenda o odchodu z EU a vykládá si je tak, že nově…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1760

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte