BPM (Beats Per Minute) (2017) - filmstill
Důvěřujte sobě a kondomu! • Autor: Film Stills, Profimedia

Jak přežít mor. Tři slova v názvu pár let starého dokumentu Davida France zachycujícího aktivismus mezinárodní organizace ACT UP založené v roce 1987 s cílem brát se přímou akcí za práva HIV pozitivních lidí (a přimět vlády a korporace k výzkumu, který by vedl k ukončení tehdy propukající epidemie) je možné brát jako konstatování, ale i jako otázku. Její parafrází ve francouzštině a částečně i odpovědí na ni je letošní snímek 120 BPM režiséra Robina Campilla, oceněný na festivalu v Cannes a aktuálně hraný v českých kinech.

Film zasazený do Paříže raných devadesátých let, jejž Francie vyslala do oscarového klání, dramatizuje aktivismus pařížské pobočky ACT UP bojující proti politice tehdejší vlády Françoise Mitterranda, farmaceutickým firmám i všeobecné netečnosti. Ze snímku, který čerpá energii převážně z výbušného kolektivu, postupně vystupují jako hlavní postavy HIV pozitivní, militantní a rozhořčený Sean a jeho HIV negativní milenec, nováček v hnutí Nathan, který plní funkci nových očí.

Pohled na čtvrt století staré události spojené s vyhroceným aktivismem (převážně) gayů a tématem, které se dnes už nezdá být tak aktuální, by mohl vzbudit dojem, že půjde o jakýsi agitační výlet do minulosti. Campillo na jedné straně točí nevyhnutelně pro konkrétní komunitu. Nemůže ani jinak. Byl členem ACT UP v době, kdy se film odehrává. Přidal se v roce 1992. „Dvě největší vášně mého života – aktivismus a film – našly jedna druhou,“ prohlásil při uvedení filmu v…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 662

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte