Daniel Kahneman, laureát Nobelovy ceny za ekonomii, kterou získal za zásadní proměnu našeho porozumění lidské motivaci, jednou prohlásil: „Nikdo se nikdy nerozhoduje kvůli číslu. Lidé potřebují příběh.“ To platí pro státy stejně jako pro jednotlivce. Země se vždy orientovaly v rámci širších mezinárodních příběhů. Co je ale globálním příběhem dneška?

Desítky let sloužila jako překlenující narativ studená válka. Téměř všechny státy jednaly nebo reagovaly v kontextu tohoto ideologického, politického a vojenského zápasu. Pak přišel rok 1989 a s ním pád komunismu.

Následujících zhruba dvacet let se dominantním motivem stalo otevírání světu, globalizace, kdy spolu jednotlivé země soupeřily o to, která se stane novým žádaným trhem, a kdy se západní demokratický kapitalismus zdál být s podporou americké moci a prestiže nevyhnutelným. Tvrdý úder tomuto nevinnému příběhu zasadilo 11. září 2001 a po něm se na nějakou dobu zdálo, že běh dějin řídí islamistický terorismus. Terorismus se však ukázal být příliš slabý a omezený na to, aby se stal skutečným globálním příběhem.

Co jím tedy nyní je? Tvrdím, že největším trendem dneška je oslabování amerického vlivu. Nikoli úpadek americké moci, protože Spojené státy nadále nemají ekonomickou ani vojenskou konkurenci, ale úpadek jejich touhy a schopnosti této moci využít k utváření světa. Současná administrativa je podle všeho nakloněna tomu zničit předchozí americké úspěchy – jako to dělá v případě Světové obchodní organizace –, nebo…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte