Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Nedrážděte!

 

Jak ukazoval Václav Havel ve svých hrách, nástrojem vlivu byrokracie na člověka je jazyk. Havlovi hrdinové přejímají jazyk úředníků a podvolují se tím systému. Znásilnění jazyka, jeho kastrace a zahlcení bezobsažnými frázemi je důležitým krokem k ovládnutí jedince.

Ideologové administrativy Donalda Trumpa jako by Havla znali a inspirovali se jím. Jak v prosinci informoval americký tisk, úředníci celostátní zdravotnické a hygienické služby CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) byli upozorněni na existenci zakázaných slov, která nemají používat v žádostech o peníze z federálního rozpočtu. Jsou zapovězeny výrazy „lidský plod“, „postižení a sociálně vyloučení“, „nárok“, „diverzita“, „transgender“, dále spojení „založeno na vědě“ a „založeno na důkazech“.

Důvod zákazu se konsternovaní úředníci nedozvěděli, je však nasnadě: jde o to vyhnout se všemu, co by mohlo dráždit zastánce konzervativního pohledu na svět. Lidský plod – v tom slyší ultrakonzervativec ozvěnu interrupcí, diverzita a transgender provokují kvůli sexuálním menšinám, sociálně vyloučení mohou potřebovat péči státu. Pozoruhodná je alergie na slova „věda“ a „důkaz“; jednak proto, že CDC má na starosti třeba prevenci šíření viru Zika, který postihuje – pozor, nikoli zřejmě lidský plod –, ale „nenarozené dítě“, nebo boj proti AIDS, což jsou všechno oblasti, jež se bez vědeckých důkazů neobejdou.

Zařazení podezřelých termínů na černou listinu jen odráží…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte