Jak ukazoval Václav Havel ve svých hrách, nástrojem vlivu byrokracie na člověka je jazyk. Havlovi hrdinové přejímají jazyk úředníků a podvolují se tím systému. Znásilnění jazyka, jeho kastrace a zahlcení bezobsažnými frázemi je důležitým krokem k ovládnutí jedince.

Ideologové administrativy Donalda Trumpa jako by Havla znali a inspirovali se jím. Jak v prosinci informoval americký tisk, úředníci celostátní zdravotnické a hygienické služby CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) byli upozorněni na existenci zakázaných slov, která nemají používat v žádostech o peníze z federálního rozpočtu. Jsou zapovězeny výrazy „lidský plod“, „postižení a sociálně vyloučení“, „nárok“, „diverzita“, „transgender“, dále spojení „založeno na vědě“ a „založeno na důkazech“.

Důvod zákazu se konsternovaní úředníci nedozvěděli, je však nasnadě: jde o to vyhnout se všemu, co by mohlo dráždit zastánce konzervativního pohledu na svět. Lidský plod – v tom slyší ultrakonzervativec ozvěnu interrupcí, diverzita a transgender provokují kvůli sexuálním menšinám, sociálně vyloučení mohou potřebovat péči státu. Pozoruhodná je alergie na slova „věda“ a „důkaz“; jednak proto, že CDC má na starosti třeba prevenci šíření viru Zika, který postihuje – pozor, nikoli zřejmě lidský plod –, ale „nenarozené dítě“, nebo boj proti AIDS, což jsou všechno oblasti, jež se bez vědeckých důkazů neobejdou.

Zařazení podezřelých termínů na černou listinu jen odráží…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 940

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte