Česká politika minulý týden zažila, po čem se tu volá řadu let a téměř nikdy k tomu nedošlo – definovala národní zájem. Premiér si pozval všechny parlamentní strany a společně sepsali, o co by Česko mělo usilovat během vyjednávání o brexitu. Za klíč k úspěchu – k prosazení oněch zájmů – přitom signatáři považují jednotu při formulování národní pozice a jednotu na evropské úrovni. Předseda komunistů na schůzce říkal, že máme s Brity jednat na vlastní pěst, podobně jako to zvolal v televizi před časem ministr vnitra Milan Chovanec, tento přístup byl ale nyní, zdá se, poražen; pod textem hovořícím o společném postupu je také podpis Vojtěcha Filipa a Chovancova šéfa, premiéra Sobotky. Obdobná shoda tu nebyla ani pod českou přihláškou do EU a NATO, a proto je novinka v případě brexitu vítanou změnou.

Škodovka lásky

Za „zásadní“ ve vztahu k Británii považují politici maximální zachování stávajících ekonomických vazeb s Británií. Británie je třetí nejdůležitější trh pro české exportéry a politický zájem o jeho udržení je srozumitelný. Zároveň jsou tu jasně dané mantinely. Pravidla obchodu se třetími státy, kam po brexitu Británie spadne, dojednává za EU Evropská komise. Česká vláda tak bude muset definovat, v jakých sektorech chce udržet co nejhladší režim, předat tuhle informaci vyjednavačům a pak jim držet palce. Podepsané prohlášení konkrétní zboží nejmenuje, právě tenhle seznam ale bude muset vláda co nejdříve sepsat a dodat do Bruselu. Lze se vsadit, že půjde hlavně…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte