Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Voda, samá voda

Na homeopatii jsou pozitivní dvě věci. Zaprvé, homeopatické preparáty nemají vedlejší účinky, protože až na efekt placeba nemají účinek žádný. To jednak potvrzují velké srovnávací metastudie a jednak je to v souladu s přírodními zákony. Roztok zředěný natolik, že v něm není ani jedna molekula rozpuštěné látky, se musí chovat jako čistá voda. Představa, že si může látku, která v něm před zředěním byla, dlouhodobě zapamatovat, není realistická, neboť paměť vody se počítá v pikosekundách, tj. miliontinách miliontin vteřiny. Zadruhé byla homeopatie ve své době pokroková. I já bych možná v roce 1817 šel raději k homeopatovi pro čistou vodu než k normálnímu lékaři pro rtuť či arzén. Medicína ale za dvě stě let přece jen pokročila a většinu nemocí dnes umí léčit celkem efektivně a bezpečně. Až na takové ty nejasné obtíže, často psychosomatické povahy, se kterými se dříve chodilo ke knězi, zatímco teď běžíme k homeopatovi.

Na nedávném zasedání Rady evropských akademií EASAC v Berlíně, kde jsem byl jako expert na vlastnosti vody, jsme se shodli, že hlavním problémem s homeopatií je klamavá reklama. Homeopatické preparáty se svým balením a dostupností v normálních lékárnách tváří jako seriózní medicína slibující neprokázané účinky podpořené „vědeckým“ zdůvodněním. Homeopatické lobby se totiž podařilo v EU prosadit řadu výjimek – na rozdíl od normálních léků například nemusí homeopatika projít testem účinnosti. Kupujeme tak, a v několika zemích EU zdravotní pojišťovny dokonce…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte