Na homeopatii jsou pozitivní dvě věci. Zaprvé, homeopatické preparáty nemají vedlejší účinky, protože až na efekt placeba nemají účinek žádný. To jednak potvrzují velké srovnávací metastudie a jednak je to v souladu s přírodními zákony. Roztok zředěný natolik, že v něm není ani jedna molekula rozpuštěné látky, se musí chovat jako čistá voda. Představa, že si může látku, která v něm před zředěním byla, dlouhodobě zapamatovat, není realistická, neboť paměť vody se počítá v pikosekundách, tj. miliontinách miliontin vteřiny. Zadruhé byla homeopatie ve své době pokroková. I já bych možná v roce 1817 šel raději k homeopatovi pro čistou vodu než k normálnímu lékaři pro rtuť či arzén. Medicína ale za dvě stě let přece jen pokročila a většinu nemocí dnes umí léčit celkem efektivně a bezpečně. Až na takové ty nejasné obtíže, často psychosomatické povahy, se kterými se dříve chodilo ke knězi, zatímco teď běžíme k homeopatovi.

Na nedávném zasedání Rady evropských akademií EASAC v Berlíně, kde jsem byl jako expert na vlastnosti vody, jsme se shodli, že hlavním problémem s homeopatií je klamavá reklama. Homeopatické preparáty se svým balením a dostupností v normálních lékárnách tváří jako seriózní medicína slibující neprokázané účinky podpořené „vědeckým“ zdůvodněním. Homeopatické lobby se totiž podařilo v EU prosadit řadu výjimek – na rozdíl od normálních léků například nemusí homeopatika projít testem účinnosti. Kupujeme tak, a v několika zemích EU zdravotní pojišťovny dokonce…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte