Po roztržce s Mexikem a po zákazu vstupu pro občany sedmi států mě prezident Trump překvapil. Použil politiku, s níž souhlasím. Pokusil se zastavit stálé množení federálních nařízení. Podle jeho příkazu musí každé ministerstvo, které chce přidat nějaký předpis, dva již existující zrušit. Možná to vypadá nezvykle, ale britská vláda toto pravidlo „jeden dovnitř, dva ven“ zavedla už v roce 2013 a účinkuje velmi dobře. Přestože mě Trumpův pohled na svět znepokojuje, s některými významnými částmi jeho programu souhlasím – s daňovou reformou, s investicemi do infrastruktury, s deregulací, s reformou státní služby. Přesto si neustále kladu obecnější otázku: Přeje si vůbec Trump, aby s ním někdo jako já souhlasil?

Jaká jsou ta kritéria?

Trumpův Bílý dům se rozhodl, že nejlepší metodou, jak se vypořádat s určitou institucí nebo skupinou, která mu stojí v cestě, bude neustále usilovat o její delegitimizaci. To vedlo ke strategii zběsilých útoků na média, o nichž dnes prezident mluví jako o „opoziční straně“. Jeho hlavní stratég Stephen Bannon na média naléhá, „aby na chvíli sklapla a jen naslouchala“. Sean Hannity, moderátor Fox News, jenž se stal neoficiálním mluvčím Bílého domu, hovoří o médiích jako o „bandě přeplácených, líných milionářů, kteří jsou mimo obraz a nemají na práci nic jiného než pohrdat lidmi, kteří činí tuto zemi velkou“.

Řekl novinářům, aby na chvíli sklapli a jen naslouchali.

Tweetni to

V tuto chvíli se chce poznamenat, že…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte