Francois Fillon, former French prime minister, member of The Republicans political party and 2017…
Tohle v rodině nezůstalo. (François Fillon) • Autor: REUTERS

Předseda Národního shromáždění to dělá, obhajuje to šéf Senátu a dělají to desítky poslanců. Zaměstnávání rodinných příslušníků není ve Francii v rozporu se zákonem a dosud to nebylo v rozporu ani s tolerovaným řádem věcí. Přesto teď kandidáta pravice Françoise Fillona může třicet let stará výplata pro jeho manželku Penelope za krajně nejasné „asistenční práce“ připravit o křeslo francouzského prezidenta. Země je na nohou, Francouzi hltají každý detail Penelopegate a soutěž o příští hlavu státu se kvůli skandálu favorita voleb tři měsíce před hlasováním změnila v nepředvídatelnou hru.

Velká nová nejistota

Chvíli to vypadalo, že Fillon udrží škodu způsobenou odhalením časopisu Le Canard enchaîné pod kontrolou. Když ale reportéři francouzského týdeníku, který je stejně silný v satiře jako v investigaci, zveřejnili, že Fillon vyplácel v průběhu své politické kariéry z eráru nejen svoji ženu – v průběhu zhruba deseti let to bylo více než 800 tisíc eur –, ale také dvě ze svých pěti dětí, dostala celá věc dramatický rozměr. Reportéři nenašli sebemenší důkaz, že Fillonova manželka opravdu reálně pracovala, a děti v době, kdy měly poskytovat bývalému poslanci právní poradenství, teprve studovaly. Pařížská prokuratura zahájila proti Fillonovi 25. ledna předběžné vyšetřování pro zpronevěru a předvolební průzkumy ho minulý týden poprvé vyřadily z druhého kola prezidentských voleb. Podle nich se o křeslo hlavy státu nyní utkají Marine Le Pen a bývalý ministr hospodářství,…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1167

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte