Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

O čem vypráví kuponová knížka

Prostřednictvím stovky artefaktů vypráví o historii naší země výborná vizuální encyklopedie Příběhy věcí. Cílem autorů bylo, aby se soukromé mikrovzpomínky ukotvily v kulturně-společenském kontextu a smísily se tak s velkými dějinami. A v nejlepších kapitolách se vskutku podařilo v hutné podobě (třeba i na drobném detailu) postihnout výrazný rys dané doby nebo pojmenovat proměnu mentality. Jako když literární kritička Blanka Činátlová v kapitolce Husákovy hodiny charakterizuje všudypřítomností týchž rokokových hodin při novoročních projevech komunistického prezidenta strnulost tehdejšího režimu, respektive to, že šlo o zastavený čas.

Nejvíce textů je v knize pochopitelně věnováno období komunismu a vybrané předměty se vztahují k různým oblastem života: od literárních děl přes nafukovací hračky až po kola a polobotky. Někdy je daná věc spíše záminkou pojednat jev, který zachycovala (fotografický záznam olympijského cvičení Věry Čáslavské), jindy je v centru daný předmět (Babička nově ilustrovaná Václavem Špálou). Některým kapitolám dominuje jeden konkrétní předmět, v jiných je jím daná věc obecně (magnetofon, hodinky, kuponová knížka). Zvláště s poslední dekádou se v knize ke slovu dostávají i předměty nehmotné povahy.

Ne všechny portrétky samozřejmě nabízejí nový a čerstvý pohled, ale celkově jde o skvělé dílo, nikoli jen o výzvu k nostalgickému listování. Příběhy věcí originálně a nezjednodušeně přibližují naše dějiny, vyprávějí je z mnoha odlišných…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte