Nobelista Joseph Stiglitz má k nynější mánii kolem bitcoinu výstižnou poznámku. Dnešní cena této módní kryptoměny je podle něj dána tím, jakou cenu u něj čekáme zítra. To zatím stačí, protože víra, že zítra bude líp, je hodně vysoká. Aspoň minulý týden byla. A tak cena bitcoinu letí nahoru, stejně jako sebevýčitky těch, kteří o koupi někdy v minulosti uvažovali a neměli dost odvahy. Uklidnit je může jen to, že na vstup do hry už je pozdě.

Když bitcoin před osmi lety začínal, pár znalců a počítačových nadšenců si ho vyměňovalo v kurzu pět tisíc bitcoinů za jednu pizzu. Teď má toto virtuální platidlo po světě miliony fanoušků a kurz kolem deseti tisíc dolarů za kus. Kdo koupil před rokem, vydělal desetinásobek. V průběhu minulého týdne, kdy mytická hranice deseti tisíc dolarů padla a mánie propukla naplno, cena létala nahoru dolů o dvacet procent během jednoho dne. Jiné kryptoměny se pohybují ještě divočeji.

Stiglitz by bitcoiny rovnou zakázal. To je asi zbytečně přísné, ale jeho rada držet se od bitcoinové horečky dál, je bezpochyby správná.

Jak je možné, že za něco, co ještě před pár lety stálo jen pár haléřů, lze dnes koupit auto? Takové věci se stávají a je klidně možné, že kurz půjde ještě výš. (Jedna předpověď z minulého týdne mluví i o milionu dolarů za kus.) Vsadit na bitcoin své opravdové peníze ale za nynějších okolností není žádná racionální investice, jen adrenalinové riziko.

Bitcoin je geniální vynález, jehož sex-appeal stál od začátku na dvou nohou –…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1072

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte