Yung Lean Performs At the Glasgow School of Art In Glasgow
Ztrácím nervy, ale to je ok. (Yung Lean) • Autor: Ross Giilmore

Od počátků hlásal politické postoje, hovořil o emancipaci afroamerické menšiny, ale také se chlubil gangsterskou tvrdostí. Později opěvoval nově nabyté bohatství ve formě drahých produktů. V posledních sezonách jako by se však hlavní emocí rapu a ústředním poselstvím stal smutek. Respektive tíživý a obtížně uchopitelný světabol doléhající na novou generaci rapperů, který se místo chrlení slov projevuje v pomalé, apatické dikci a leckdy je podpořen konzumací léků proti úzkosti a bolesti.

Ne bezdůvodně si tak švédská skupinka teenagerů ze stockholmské výstavní čtvrti Södermalm, kterou vedl Yung Lean, začala před lety říkat Sad Boys – Smutní kluci. Zhlédli se právě v melancholickém rapu, který odstartovala alba Kanye Westa, Drakea a Lila B. První amatérské klipy Yung Leana uveřejněné v roce 2013 na YouTube způsobily senzaci. O mladičkého rappera, který jedním dechem mluvil o ledovém čaji Arizona, orálním sexu a zmiňoval reálie z Harryho Pottera, se překvapivě rychle začalo zajímat publikum i média ve Spojených státech. Akceptovali ho jako jednoho z mála evropských rapperů. Nevadila jim jeho pozice outsidera, byť si nikdo nebyl jistý, zda kluk ze Skandinávie skládá americké kultuře poctu, nebo si z ní utahuje.

Dnes jednadvacetiletý Yung Lean dokázal v průběhu adolescence přežít nejen status internetové kuriozity, ale i hospitalizaci na psychiatrické klinice a drogovou závislost. Fascinující je jeho sebezáchovná schopnost – možná daná onou pozicí outsidera, možná…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte