Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Anketa

Dopis z New Orleansu

Svobodná díra

Beziers: Robert Menard and a nativity scene displayed
Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press

Znáte takové ty rádoby vtipné mapy měst, které v pár slovech vystihují jednotlivé čtvrti? Nad tou neworleanskou, která nedávno proběhla sociálními sítěmi, jsem se nejdřív docela dobře bavila. Než mi za zlomek vteřiny došlo, jak pravdivé ty „děsně vtipné“ popisky jsou. Tak vezměme to například od centra města – historické čtvrti French Quarter na severovýchod. Začíná to celkem pěkně – umělci, hipsteři. O několik bloků dál se píše: „nejškaredější část města“, následuje „drogy“, „místo, kam se odhazují mrtvá těla“, „únosy aut“, a čím blíže jsme jezeru, začíná se to opět lepšit na „obchody a baptisté“, „staré peníze kreolů“. O státní univerzitě se tu píše jako o „škole, kam šli ti, kteří neměli jinou možnost“.

Zkrátka na první pohled si i problematiky neznalý dokáže udělat dobrou představu, že v New Orleansu jsou místa, kterým je lepší se vyhnout. Kriminalita je něco, s čím tady bojují starostové a šerifové už desítky let – převážně neúspěšně. New Orleans se roky pohybuje na prvních místech ve statistikách s počtem vražd a střelných útoků. Například letošního 3. června, což byla sobota, zemřelo následkem zastřelení 13 osob. Rekord letošního roku. Doteď si pamatuji srovnání místních novin: podíváme-li se na toto číslo z pohledu počtu obyvatel, tak pokud bychom se ocitli například v Chicagu, znamenalo by to 90 zastřelených lidí za den. A to je dost.

Co tím chci říct? Kriminalita, přestřelky, gangy, drogy – to vše jsou témata, která ovládají zdejší zpravodajství, a tedy i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte