46-kom
Marian Kotleba • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Miloš Zeman je mužem štěstěny. Záhadným způsobem mu ostatní politici uhýbají z cesty, případně mu přímo pomáhají. A to i ti, kteří tvrdí, že s ním nesouhlasí. Dokonce i v čase, kdy byl jen důchodce na Vysočině, nechtělo se jim s ním jít do střetu. Situace se nyní opakuje, do prezidentské volby se přihlásilo mnoho mužů, ale málo volitelných kandidátů. Pro většinu z nich je volba evidentně pouze příležitostí na sebe upozornit, poklábosit si v debatách, pohlédnout na příbuzné z obrazovky, zvýšit si adrenalin.

Dopad bude zřejmý – protože je Zeman považován za jasného favorita, budou se muset kandidáti poprat hlavně mezi sebou. Zopakuje se tak situace z parlamentních voleb, kdy byla nejostřejší řež mezi lidovci, Starosty, TOP 09 a Piráty, kteří mířili na stejné voliče. Ten, kdo se prodere do druhého kola, bude už tak pošpiněn, že nemalá část veřejnosti raději zůstane doma. Sousední Slovensko nám přitom ukázalo, že postup může vypadat i jinak.

Odtrženi od reality

Když se na Slovensku domlouvali šéfové pravicových stran KDH a SaS o spolupráci před krajskými volbami, vyřizovali vše přes prostředníky. Vyjednanou dohodu pak podepisoval každý ve své kanceláři, tomu druhému ji přivezl kurýr. Nebyli schopní spolu osobně jednat, ale uvědomovali si, že pokud chtějí porazit Roberta Fica a zejména pak fašisty Mariana Kotleby, dohodnout se prostě musí.

Jakmile veřejnost viděla, že se politici dokážou domluvit, jednala obdobně. Mnozí vyrazili do malých obcí i ulic velkých měst…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte