Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Redakce Editorial

Propichování bublin

17. listopad: Étos revolučních dní zopakovat nejde, ale snaha o hledání společných východisek za to stojí

Albertov, 22. listopad, 2015
Albertov, 22. listopad, 2015 • Autor: Milan Jaroš

Většina komentářů tohoto listu k 17. listopadu se nesla v duchu: i přes všechny problémy máme co slavit. Cesta po roce 1989 byla klikatá, ale svobodná. Letošní oslava přichází za výjimečných okolností, máme za sebou volby, ve kterých poprvé od listopadových dní většinu hlasů získaly strany, které posledních 28 let nevnímají pozitivně. Dá se z toho usuzovat, že to je tedy názor většiny zdejší společnosti. Testování ale nekončí, čekají nás záhy volby prezidentské, ve kterých může znovu uspět populista.

Přesto nebo právě proto můžeme s klidem napsat, že je co slavit. Připomínáme si události z listopadu roku 1989, které nám ukazují nejlepší stránku zdejší společnosti. A možná i jistou cestu ke změně. Tehdejší silou byla společná touha po konci systému, který občany ponižoval a omezoval jejich práva. Takový systém dnes už není, jaký je tedy náš společný cíl dnes?

Reklama
Reklama

Étos revolučních dní pochopitelně zopakovat nejde, ale snaha o hledání společných východisek za to stojí. Nejčastějším argumentem dnes je, že se lidé uzavřeli ve svých sociálních bublinách. Jakýkoli pokus je prorazit dostává označení: zbytečný, marný. Proč to však nezkoušet dál?

Napište, prosím, na adresu redakce@respekt.cz nápady, jak by se podle vás daly ony bubliny prorazit, případně i návrhy, co by v tomto ohledu mohl náš časopis udělat. Budeme se těšit, a pokud bude zajímavých reakcí dostatek, představíme vám je v některém z dalších čísel.

•••

Závěrem jedna dobrá zpráva, náš kolega Tomáš Lindner vyhrál Česko-německou novinářskou cenu 2017 v kategorii text, a to za článek Sultán v Berlíně. Máme velkou radost a Tomášovi gratulujeme.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery
šéfredaktor

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1930
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte