Spankova laborator, fototerapie
Fototerapie na Psychiatrické klinice na pražském Karlově. • Autor: Matěj Stránský

Jsou to poněkud strašidelné záběry: Pacient spí na lůžku osázen čidly nejrůznějších přístrojů, které zaznamenávají jeho tělesné funkce. Náhle se ve snu začne zmítat, uchopí polštář a mává s ním ve vzduchu, jako by odháněl přízrak. Chrání si obličej. Jak ráno prozradil, zdálo se mu, že na něj útočí pterodaktyl. Létající ještěr se tak pro názornost objevuje coby animovaná složka i na záběrech, jež na nedávném spánkovém kongresu v Praze promítla lékařka a výzkumnice Isabelle Arnulf z fakultní nemocnice v Paříži. Dotírá na nebohého spáče, jemuž polštář skýtá jedinou obranu, a je zvěstovatelem potíží, které snícího nejspíš čekají.

Ukazuje se totiž, že porucha označovaná zkratkou RBD, při níž se během snění „nevypne“ ovládání svalů, takže postižení své noční příběhy prožívají i fyzicky, bývá předzvěstí Parkinsonovy choroby nebo jiného neurodegenerativního onemocnění. Odhalení potíží umožňuje začít Parkinsonovu nemoc včas léčit, ale diagnóza je zajímavá i z dalších důvodů.

Doby, kdy se Homo sapiens toulal savanami a večery trávil u ohňů, jsou dávno pryč. Dnes pracuje v tmavých kancelářích a po setmění je vystaven světlu lamp. Stále více tak žijeme v nesouladu se střídáním dne a noci a s vlastními vnitřními hodinami. Říjnové setkání více než dvou tisíc odborníků na spánek z celého světa připomnělo, že důsledkem mohou být nejen poruchy nálad, deprese a sebevraždy, ale možná i rakovina, nebo dokonce právě Parkinsonova choroba. Přímé důkazy zatím často chybějí, ale…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 849

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte