Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Stín pterodaktyla

Proč máme na podzim špatnou náladu a co všechno je v sázce

Spankova laborator, fototerapie
Fototerapie na Psychiatrické klinice na pražském Karlově. • Autor: Matěj Stránský

Jsou to poněkud strašidelné záběry: Pacient spí na lůžku osázen čidly nejrůznějších přístrojů, které zaznamenávají jeho tělesné funkce. Náhle se ve snu začne zmítat, uchopí polštář a mává s ním ve vzduchu, jako by odháněl přízrak. Chrání si obličej. Jak ráno prozradil, zdálo se mu, že na něj útočí pterodaktyl. Létající ještěr se tak pro názornost objevuje coby animovaná složka i na záběrech, jež na nedávném spánkovém kongresu v Praze promítla lékařka a výzkumnice Isabelle Arnulf z fakultní nemocnice v Paříži. Dotírá na nebohého spáče, jemuž polštář skýtá jedinou obranu, a je zvěstovatelem potíží, které snícího nejspíš čekají.

Ukazuje se totiž, že porucha označovaná zkratkou RBD, při níž se během snění „nevypne“ ovládání svalů, takže postižení své noční příběhy prožívají i fyzicky, bývá předzvěstí Parkinsonovy choroby nebo jiného neurodegenerativního onemocnění. Odhalení potíží umožňuje začít Parkinsonovu nemoc včas léčit, ale diagnóza je zajímavá i z dalších důvodů.

Doby, kdy se Homo sapiens toulal savanami a večery trávil u ohňů, jsou dávno pryč. Dnes pracuje v tmavých kancelářích a po setmění je vystaven světlu lamp. Stále více tak žijeme v nesouladu se střídáním dne a noci a s vlastními vnitřními hodinami. Říjnové setkání více než dvou tisíc odborníků na spánek z celého světa připomnělo, že důsledkem mohou být nejen poruchy nálad, deprese a sebevraždy, ale možná i rakovina, nebo dokonce právě Parkinsonova choroba. Přímé důkazy zatím často chybějí, ale…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 705
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte