Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Oblíben všemi

Jak se kroměřížský advokát Radek Vondráček stal favoritem na post, v němž se koncentruje politická moc

45-profil-vondracek
Radek Vondráček • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Málokterý český politik zažil v posledních letech tak rychlý kariérní skok jako Radek Vondráček z hnutí ANO. Před čtyřmi lety byl neznámým právníkem z malého moravského města – a teď se má stát předsedou Poslanecké sněmovny, tedy jedním z nejvýše postavených ústavních činitelů v zemi. V tuto chvíli jde navíc o zcela klíčovou roli. Pokud se totiž Andreji Babišovi dvakrát po sobě nepodaří sestavit vládu, šéf sněmovny ho může jmenovat premiérem i bez vyslovení důvěry od většiny poslanců, což se po dvou týdnech Babišova neúspěšného vyjednávání rozhodně nejeví jako vyloučený scénář. Kdyby k tomu došlo, Vondráček má jasno, jak by se zachoval. „On si ty volby odpracoval a lidé ho volili. Má nárok na to být premiér.“

Nová hvězda má ve své straně zvláštní pozici: patří do nevelké skupiny všeobecně oblíbených politiků, kteří jsou přijatelní i pro lidi, kteří se jinak vůči ANO ostře vymezují. Klidný čtyřicátník z Kroměříže má pověst pracovitého a společenského poslance, jenž pomohl protlačit důležité protikorupční zákony. Zároveň je ale také mužem, který patří k nejvěrnějším zastáncům Andreje Babiše ve věci jeho trestního stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, kvůli němuž většina stran odmítá s Babišem vládnout.

Luční advokát

„Byl jsem takzvaným lučním advokátem, jak se u nás někdy říká,“ popisuje dnes ironicky Vondráček ve své sněmovní kanceláři dobu před vstupem do politiky. Naráží tím na svůj domov, kterým je třicetitisícová Kroměříž, kde strávil většinu života. Po studiích…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 447
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte