26a_kalousek_jaros
Autor: Milan Jaroš

Štukovaná kancelář v prvním patře jednoho z malostranských paláců patří k prestižním místům v parlamentu. A nejen kvůli výhledu na kostel svatého Mikuláše. Je na ni napojena velká zasedačka, která dává poslancům pohodlí pro diskrétní jednání. Vedle ní jsou další prostory a strana, jež tu zasedá, patří vždy k těm politicky významnějším. Až dosud tu byla TOP 09 a její předseda Miroslav Kalousek.

„Asi sem přijdou Piráti nebo SPD,“ tipuje Kalousek, kdo z úspěšnějších konkurentů ho odtud již brzy vytlačí. Jednou nohou je už pryč, fotky jeho domovské Bechyně před velkou povodní a po ní jsou svěšené, knihy se budou brzy dávat do beden. Matador české politiky si šest dní po debaklu ve volbách balí věci a s druhým nejmenším stranickým klubem nové sněmovny, čítajícím dohromady i s ním jen sedm lidí, míří do stísněnějších prostor o patro níž.

Kalousek bude dál poslancovat, klub TOP 09 patrně povede. Z vedení strany ale na příštím sněmu v listopadu odejde. Muž mnoha pádů a vzestupů se může zdát odepsaný, on sám to tak ale v 56 letech nevidí. Před sebou má postavený hrníček s nápisem „šálek ministerského předsedy“, na němž je jeho fotografie s širokým úsměvem. „Nekrolog nepíši, z vrcholové politiky se nestahuji,“ říká ke své budoucnosti Kalousek a odkazuje k povstání z popela britského premiéra Winstona Churchilla, který se po mnohaletém ústupu ze scény vyšvihl opět na její špičku.

Své sliby o sjednocení pravice a hájení „azimutu Václava Havla“ říká sice odhodlaně, ale nikdy za…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte