43-kom-kurz
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Sebastianu Kurzovi se povedl – jak říkají Rakušané – majstrštyk. Šéfuje straně, která je třicet let součástí rakouské vlády, a sám Kurz je nejdéle sloužícím ministrem. Přesto se v očích voličů stal symbolem změny. Vyhrál s přehledem volby a pravděpodobně se stane příštím rakouským kancléřem. Již tento paradox ukazuje, že není snadné Kurze hodnotit. V kampani se mu povedlo zamaskovat nepopulární lidovou stranu, z níž vzešel. Přejmenoval ji, změnil loga, na kandidátku zapsal samé neokoukané a nepolitické tváře.

Snadno nás to dovede k názoru, že Kurz podemílá demokracii, která je založená na stabilních politických stranách, a nikoli na charismatických lídrech, a že ho tato kampaň dělaná na efekt dožene, protože vzbudil nesplnitelná očekávání. Tuto kritiku sdílí rakouská levice a část liberálů. Kdo ví, možná se ukáže být pravdivou, přesto je tato interpretace příliš jednoduchá. Kurz se obklopil dobrými poradci, dokáže naslouchat a nechat si poradit, je slušný a kultivovaný. Současně má základní dovednost politika: dokáže číst i předvídat nálady veřejnosti. Chápe, že nespokojenost blahobytných rakouských voličů vychází z pocitu nehybnosti, neschopnosti prosadit jakékoli reformy.

Proti nehybnosti

Příčinou jsou velké koalice, které Rakousku vládly 45 z posledních 72 let. Obě vládnoucí strany, tvůrci obrovského poválečného úspěchu alpské republiky, si zvláště v posledních letech vzájemně podrážejí nohy – ve výsledku obě slábnou a trvale posilují opoziční nacionalisté…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1462

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte