Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Jak porazit populisty? Být trochu jako oni

Nový rakouský kancléř je snadným terčem kritiky, přináší však šanci na užitečnou proměnu Rakouska

43-kom-kurz
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Sebastianu Kurzovi se povedl – jak říkají Rakušané – majstrštyk. Šéfuje straně, která je třicet let součástí rakouské vlády, a sám Kurz je nejdéle sloužícím ministrem. Přesto se v očích voličů stal symbolem změny. Vyhrál s přehledem volby a pravděpodobně se stane příštím rakouským kancléřem. Již tento paradox ukazuje, že není snadné Kurze hodnotit. V kampani se mu povedlo zamaskovat nepopulární lidovou stranu, z níž vzešel. Přejmenoval ji, změnil loga, na kandidátku zapsal samé neokoukané a nepolitické tváře.

Snadno nás to dovede k názoru, že Kurz podemílá demokracii, která je založená na stabilních politických stranách, a nikoli na charismatických lídrech, a že ho tato kampaň dělaná na efekt dožene, protože vzbudil nesplnitelná očekávání. Tuto kritiku sdílí rakouská levice a část liberálů. Kdo ví, možná se ukáže být pravdivou, přesto je tato interpretace příliš jednoduchá. Kurz se obklopil dobrými poradci, dokáže naslouchat a nechat si poradit, je slušný a kultivovaný. Současně má základní dovednost politika: dokáže číst i předvídat nálady veřejnosti. Chápe, že nespokojenost blahobytných rakouských voličů vychází z pocitu nehybnosti, neschopnosti prosadit jakékoli reformy.

Proti nehybnosti

Příčinou jsou velké koalice, které Rakousku vládly 45 z posledních 72 let. Obě vládnoucí strany, tvůrci obrovského poválečného úspěchu alpské republiky, si zvláště v posledních letech vzájemně podrážejí nohy – ve výsledku obě slábnou a trvale posilují opoziční nacionalisté…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte