43-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tohle není jen přepsání politické mapy, to je svého druhu opravdu revoluce. Drtivá většina společnosti vidí vývoj po roce 1989 jako selhání. Nevěří v tradiční podobu politiky, dává přednost vládě pevné ruky a nechce aktivní členství v Evropské unii. S tímto faktem je třeba počítat a nelakovat si ho narůžovo. Neznamená to ale, že je třeba panikařit, či že je nutné se s tím smířit.

Jedna velká

Na volebním výsledku je řada pozoruhodných aspektů, ale jeden je nejpodstatnější a bude mít zásadní vliv na zdejší politiku. V Česku nyní existuje vlastně jediná velká strana – hnutí Ano Andreje Babiše.

Definitivně se dokonal pád velkých stran devadesátých let ODS a ČSSD, které jsou dnes vedle ANO marginálními stranami. Jen pro připomenutí, ještě v roce 2006 měla každá z těchto partají přes třicet procent. Teď dohromady nedají ani dvacet.

Ať už budou jednání o vládě vypadat jakkoli, hnutí ANO bude mít tak velký vliv, že bude pro ostatní strany těžko kontrolovatelné. Samo bude disponovat více hlasy než dva případní koaliční partneři společně. Mimořádně těžké to bude mít i opozice, a to nejen kvůli logické menšině. Budou v ní tak nesourodé strany, že se jen komplikovaně domluví na nějakém postupu. Dejme jeden příklad za všechny: Kdyby vznikla koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL, těžko očekávat opoziční spolupráci KSČM, SPD, Pirátů, TOP 09 atd.

Podobu příští vlády je ale velmi těžké určit. Nabízí se samozřejmě nynější formát, pouze s výměnou vedoucí role. Jenže pro ČSSD může…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte