Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Téma

Babišova revoluce

Je nutné začít spojovat síly té části společnosti, která chce žít svobodně, ale také hledat cestu k těm, kdo se té svobody tu a tam obávají

43-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tohle není jen přepsání politické mapy, to je svého druhu opravdu revoluce. Drtivá většina společnosti vidí vývoj po roce 1989 jako selhání. Nevěří v tradiční podobu politiky, dává přednost vládě pevné ruky a nechce aktivní členství v Evropské unii. S tímto faktem je třeba počítat a nelakovat si ho narůžovo. Neznamená to ale, že je třeba panikařit, či že je nutné se s tím smířit.

Jedna velká

Na volebním výsledku je řada pozoruhodných aspektů, ale jeden je nejpodstatnější a bude mít zásadní vliv na zdejší politiku. V Česku nyní existuje vlastně jediná velká strana – hnutí Ano Andreje Babiše.

Definitivně se dokonal pád velkých stran devadesátých let ODS a ČSSD, které jsou dnes vedle ANO marginálními stranami. Jen pro připomenutí, ještě v roce 2006 měla každá z těchto partají přes třicet procent. Teď dohromady nedají ani dvacet.

Ať už budou jednání o vládě vypadat jakkoli, hnutí ANO bude mít tak velký vliv, že bude pro ostatní strany těžko kontrolovatelné. Samo bude disponovat více hlasy než dva případní koaliční partneři společně. Mimořádně těžké to bude mít i opozice, a to nejen kvůli logické menšině. Budou v ní tak nesourodé strany, že se jen komplikovaně domluví na nějakém postupu. Dejme jeden příklad za všechny: Kdyby vznikla koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL, těžko očekávat opoziční spolupráci KSČM, SPD, Pirátů, TOP 09 atd.

Podobu příští vlády je ale velmi těžké určit. Nabízí se samozřejmě nynější formát, pouze s výměnou vedoucí role. Jenže pro ČSSD může…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1895
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte