Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
45A_jaros Možná už za pět let tady budou jezdit vlaky plné kamení. (Dubí) • Autor: Milan Jaroš
Politika Fokus

Poklad jménem lithium

Ministři porcují nejisté miliardy z těžby, pro kterou mohli udělat mnohem víc už před lety

Opuštěná slepá kolej na nádraží v Dubí by mohla za pár let zažít velké vzkříšení. Stejně jako celá zdejší trať dolů do Teplic. Půjde-li vše podle plánu, někde tady v zalesněném masivu Krušných hor má ústit za pět let štola, ze které se budou odvážet do údolí miliony tun horniny ukrývající palivo budoucnosti – lehký a měkký kov jménem lithium, který by mohl přinést revoluci v energetice i automobilovém průmyslu.

Příprava na těžbu tu běží už sedm let, ale teď před volbami vypukl kolem lithia rozruch. Kvůli Cínovci se v průběhu jednoho týdne schází vláda, sněmovna i Senát, padají sliby o revizi surovinové politiky a obvinění z loupeže národního bohatství. Vše, co bylo pro případnou těžbu a výnosy státu určující, se přitom již dávno rozhodlo – nyní se jen ukazuje, že leccos se mohlo rozhodnout lépe.

Elon na to kápnul

Otto Janout mluví česky s nepatrným anglickým přízvukem, který prozrazuje, že velkou část života strávil v Kanadě. Dnes šedovlasý šedesátník odešel za oceán s rodiči v roce 1968 po sovětské invazi, když mu bylo teprve patnáct let. V zemi bohaté na nerostné suroviny objevil svoji životní vášeň pro geologii a stal se prospektorem – hledačem nerostných pokladů.

Po pádu železné opony se pak vrátil do rodného Československa a chtěl své profesní zkušenosti nějak zhodnotit. Začal skupovat staré geologické mapy ze sedmdesátých a osmdesátých let a zjišťoval, jaké nerosty zdejší krajina ukrývá. Pod Krušnými horami se nachází celá řada kovů, které se tu v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte