45A_jaros Možná už za pět let tady budou jezdit vlaky plné kamení. (Dubí) • Autor: Milan Jaroš

Opuštěná slepá kolej na nádraží v Dubí by mohla za pár let zažít velké vzkříšení. Stejně jako celá zdejší trať dolů do Teplic. Půjde-li vše podle plánu, někde tady v zalesněném masivu Krušných hor má ústit za pět let štola, ze které se budou odvážet do údolí miliony tun horniny ukrývající palivo budoucnosti – lehký a měkký kov jménem lithium, který by mohl přinést revoluci v energetice i automobilovém průmyslu.

Příprava na těžbu tu běží už sedm let, ale teď před volbami vypukl kolem lithia rozruch. Kvůli Cínovci se v průběhu jednoho týdne schází vláda, sněmovna i Senát, padají sliby o revizi surovinové politiky a obvinění z loupeže národního bohatství. Vše, co bylo pro případnou těžbu a výnosy státu určující, se přitom již dávno rozhodlo – nyní se jen ukazuje, že leccos se mohlo rozhodnout lépe.

Elon na to kápnul

Otto Janout mluví česky s nepatrným anglickým přízvukem, který prozrazuje, že velkou část života strávil v Kanadě. Dnes šedovlasý šedesátník odešel za oceán s rodiči v roce 1968 po sovětské invazi, když mu bylo teprve patnáct let. V zemi bohaté na nerostné suroviny objevil svoji životní vášeň pro geologii a stal se prospektorem – hledačem nerostných pokladů.

Po pádu železné opony se pak vrátil do rodného Československa a chtěl své profesní zkušenosti nějak zhodnotit. Začal skupovat staré geologické mapy ze sedmdesátých a osmdesátých let a zjišťoval, jaké nerosty zdejší krajina ukrývá. Pod Krušnými horami se nachází celá řada kovů, které se tu v…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte