Česká předvolební debata o přijetí eura má celkem jednoznačný průběh od chvíle, kdy se Andrej Babiš přiklonil na stranu odpůrců společné měny. Na scéně zbyl jediný zapálený advokát, který se za euro bere – TOP 09. Nejde ale jen o Babišův populistický instinkt, který reaguje na momentální neoblibu eura ve společnosti. Problém je i na straně zastánců eura.

Nedá se říct, že by nedostávali slovo. Debaty o euru v médiích probíhají, jenže obhájci společné měny – ať už v politice nebo mimo ni – v nich zjevně postrádají přesvědčivost. Jejich argumenty jako by nezabíraly a nelze se divit.

Snadnější cestování s eurem v kapse? Většina společnosti do zahraničí stejně nejezdí nebo jen málo. Přehlednější srovnávání cen v českých a německých či rakouských obchodech? Kolik větších měst je tady natolik blízko hranic, aby jejich rezidenti jezdili pravidelně nakupovat do eurozóny? Ekonomická výhodnost společné měny? Týká se hlavně exportérů a navíc každý si najde taková čísla, jaká se mu hodí.

Nejčastěji zaznívá argument, že bez eura se Češi nedostanou do tvrdého jádra EU, takže ztratí v Unii vliv a možnost rozhodovat o jejím osudu. Ale kolik lidí v Česku reálně touží po vlivu v EU? Kdy jsme jej uplatnili? Nebo kdy nám scházel? A především jak reálný tenhle vliv může vzhledem k velikosti Česka být? Tohle jsou otázky, které vedou selský rozum běžného Čecha a těžko se tomu divit. Uplatnění vlivu v EU je zkrátka příliš abstraktní představa na to, aby dokázala někoho přesvědčit k touze po…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte