Předseda ODS Petr Fiala v jednom ze svých předvolebních videí nabádá, abychom si my, Češi, nenechali vnutit, že jsme sobci, když nechceme přijímat uprchlíky. Asi s tím bude slavit úspěch, Češi si skutečně nemyslí, že by se měli cítit provinile jako sobci. Fiala, Zeman, Sobotka, Babiš a jiní jim totiž s úspěchem vnutili, že nepřijímat uprchlíky je správné a špatní jsou ti, kteří to dělají.

Stejně jako u jiných témat ale záleží i tady na slovech, která použijeme. Fialův exkurz do svědomí české společnosti vypadá jinak, pokud pojmy zpřesníme. Úřednický obrat „přijímat uprchlíky“ není nic jiného než  „pomáhat lidem v nouzi“. Češi si tedy nechávají vnutit, že nepomáhat lidem v nouzi je správné. Bylo by naivní si myslet, že to později nebude mít zhoubný vliv i na ně samotné.

Ponechme teď stranou, nakolik jsou ti kteří uprchlíci či obecněji migranti v nouzi. Legitimní debata, jestli by Syřané nebo Afghánci neměli zůstat v první bezpečné zemi, tedy v Turecku, probíhala v Česku někdy před dvěma lety. Tehdy se ještě říkalo, že bychom potřebným měli pomáhat, akorát si je pořádně prověřit. Tyhle úvahy už jsou ale dávno pryč.

Okamura dospěl k názoru, že jeho voliči jsou úplní hlupáci.

Tweetni to

Teď se mluví v českém veřejném diskurzu úplně jinak. Odporně cynický Tomio Okamura, sám syn migrantů, evidentně dospěl k závěru, že jeho voliči jsou úplní hlupáci, proto jim slibuje takový nesmysl, jakým je zákaz druhého nejrozšířenějšího náboženství Evropy.…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte