Rostislav Nezmar Hubert
Takže jsem se začal zajímat. (Rostislav Hubert) • Autor: Matěj Stránský

Na jedny volby už si nepamatuje a na ty další by nejraději zapomněl. Ty letošní si ale bude pamatovat jasně – začíná s nimi totiž nová éra jeho života. Třiatřicetiletý prodavač v jednom z pražských antikvariátů Rostislav Hubert během dospělého života volil zatím jen dvakrát. Jednou do Senátu – a už dávno si nepamatuje, kdy to bylo, komu dal hlas, ani proč se tehdy vydal do volební místnosti. Postup aktivního občana pak zvolil ještě v roce 2013 a dovedla ho k tomu hlasitá debata, která se rozjela kolem první přímé volby českého prezidenta.

U sněmovních, komunálních, krajských ani evropských voleb nebyl nikdy, podobně jako jeho šedesátiletý otec, který ve svobodné éře svého života poprvé a naposled hodil lístek do urny během prvních polistopadových voleb v roce 1990. Rostislav Hubert vyrostl v prostředí, kde se ani nevolilo, ani se o politice nediskutovalo, a on v hlasování jednoduše nikdy neviděl žádný smysl. „Prostě mi to bylo jedno, o politiku jsem se zajímal minimálně a neznal jsem žádné politiky,“ říká s pokrčením ramen. „Myslel jsem, že stejně nic neovlivním.“ Tenhle postoj se však před časem dramaticky proměnil a letos se k volbám chystá.

Kdo šíří ty bludy?

„A myslím, že v budoucnu už nevynechám ani jedny,“ říká rozhodně. Před čtyřmi lety velmi rychle zalitoval rozhodnutí podpořit v prezidentských volbách Miloše Zemana, a to když se prezident objevil u korunovačních klenotů ve stavu, do něhož se dostal během předchozí návštěvy na ruské ambasádě, kterou…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1608

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte