Slovenský Ústavní soud vydal minulý týden verdikt, který říká, že momentálně zase můžeme považovat Andreje Babiše za někdejšího agenta StB s krycím jménem Bureš. Babiš má sice tři rozsudky nižších instancí, které tvrdí opak, ale z hlediska práva dnes platí pouze slovo Ústavního soudu. Takže Andrej Babiš má před volbami nový, trochu nečekaný problém a Česká republika dostala ze sousedního Slovenska vzkaz, který se netýká jen vrcholného politika.

Inspirace

Pro samotného Babiše verdikt znamená v první řadě navrácení oficiálního titulu udavače komunistické tajné policie, byť v konkrétním spisu existuje jen minimum informací, co konkrétně estébákům sdělil. Jméno agenta Bureše se ale objevuje ve dvanácti spisech, které vedla StB na osoby nebo firmy, vyplývá z nich, že Andrej Babiš se scházel s estébáky v konspiračním bytě a absolvoval s nimi desítky utajených schůzek v restauracích. I když samotné záznamy rozhovorů estébáci skartovali, jen samotný soupis vzájemných setkání představuje slušnou porci pro podezření, že Bureš-Babiš s politickou policií opravdu spolupracoval.

Současný soudní kolotoč má kořeny v době před čtyřmi lety, když Babiš vstupoval do politiky a požádal na základě veřejného tlaku slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) o potvrzení, zda byl, či nebyl veden jako agent StB. Ústav mu po studiu dokumentů odpověděl, že platí to první. Babiš pak řekl, že se sice s estébáky scházel, ale nikdy jim prý nic nepodepsal a neřekl. A podal na ÚPN žalobu. Tři nižší…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte