File photo of salesman Ryan Martinez clearing the chamber of an AR-15 at the "Ready Gunner" gun…
Hřejivý pocit bezpečí. (Prodejna zbraní v americkém státě Utah) • Autor: REUTERS

Nejlíp to popsala satirická webová stránka Onion: „Nelze tomu předcházet – říká jediná země, kde se to děje pravidelně.“ Povědomý byl i titulek přesného shrnutí reakce odpůrců kontroly zbraní na opakované masakry střelnými zbraněmi. Na Onionu jej – pouze s drobnými úpravami podle obsahu ironického článku – použili pětkrát: když bylo v roce 2014 zavražděno v Kalifornii šest lidí, když bylo v Jižní Karolíně zavražděno devět lidí, když bylo v roce 2015 v Oregonu zavražděno devět lidí a v Kalifornii 14 a po zavraždění 58 a zranění 489 lidí osamělým střelcem v Las Vegas 1. října.

Když selhávají běžné zábrany lidské pošetilosti, kvete satira. V tomto případě ukazuje na fakt, že v Americe – přestože je tam procento vražd pětadvacetkrát vyšší než v jiných rozvinutých zemích – neprobíhá vážná debata o tom, jak vraždění omezit. Republikánští zákonodárci totiž odmítají schválit to jediné, co by mohlo pomoci. Kdyby Amerika znesnadnila zabijákům přístup ke střelným zbraním, bylo by tam méně zavražděných střelnou zbraní – jak je vidět na příkladu Austrálie, Británie a Kanady. Tuto očividnou pravdu přesto přijímá jen čtvrtina těch, kteří volí republikány. Většinou říkají, že v Americe by ubylo zločinnosti, kdyby byli Američané více ozbrojeni.

Tento klam se obvykle vysvětluje velmi efektivním lobbingem střeleckých klubů. Národní střelecká asociace (NRA), podporovaná výrobci zbraní, v sedmdesátých letech začala měnit argumenty: od ochrany veřejnosti přešla k tvrzením o svobodě. Když…

I_obalka_R41_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte