Katastrofa. Průšvih. Vlak, ve kterém jsem měla právě předčítat cestujícím, nenávratně mizí za horizontem a v něm zoufalá koordinátorka akce a posluchači čekající na anoncovaný literární zážitek. V kapse se mi rozběsní telefon.

„On fakt ujel!“ vyhrknu do přístroje bez okolků, zdravit není potřeba. Poslední hodinu, kdy rychlík z Brna do Pardubic nabíral na stále větším zpoždění, jsme se slyšely co chvíli.

„Na centrále slibovali, že na sebe počkají!“ odpovídá, vyčerpaná marnou snahou přesvědčit České dráhy, aby spoj mířící do Prahy neodjel beze mě. Za chvíli už mi na Messenger přicházejí zklamané zprávy od pasažérů ze vzdalujícího se literárního kupé.

„Hlavně že se nikomu nic nestalo!“ odepisuji a myslím to smrtelně vážně, neboť naposledy, co jsem na podobnou akci kývla, vlak rovnou vykolejil. U Studénky. S ukrajinskou básnířkou Halynou Petrosaňak, se kterou jsme v rámci Měsíce autorského čtení objížděly středoevropská města, jsme pak náhradním spojem odjely do Košic poněkud otřesené a mlčky.

Leč teď je potřeba se proti nepřízni osudu obrnit. Začíná totiž podzim, hlavní knižní sezona. Akce střídá akci a kromě tradičních literárních čtení je mezi nimi i pár podivuhodných, jež na autory kladou nečekané nároky. Těmi nejlepšími úmysly vedení propagátoři knižní kultury se však nenechají svést z cesty – je přece nutné vyjít s literaturou publiku naproti, náhodným setkáním zažehnout jiskru v duši proto-čtenáře, polechtat umdlévající pozornost kmene knihomolů.

Co je…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte