Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Trump velebí postamerický svět

Americký prezident volá po éře, kde Rusko, Čína, Indie nebo Turecko začnou prosazovat pouze svůj prospěch

Prezident Trump svou řeč v Organizaci spojených národů pronesl pěkně. Jednalo se ale o podivný mišmaš námětů a poloh, částečně oslavujících reálpolitiku a jindy zase zdůrazňující důležitost svobody a demokracie. Jedno téma ale přesto převažovalo – námluvy s nacionalismem. A když se Donald Trump vydal tímto směrem, udělal něco neobvyklého, možná mezi americkými prezidenty vlastně zcela unikátního: podpořil a přivítal příchod postamerické éry.

Nejdříve tedy mišmaš. Hned v úvodu projevu Trump prohlásil, že „v Americe se nesnažíme vnutit jiným náš vlastní způsob života“. O několik minut později však Trump neváhal vyplísnit Severní Koreu, Írán, Venezuelu nebo Kubu za jejich nedemokratické politické systémy a v podstatě žádal, aby se proměnily v liberální demokracie západního střihu.

Taková vznosná rétorika začíná mít problém v okamžiku, kdy je používána selektivně, a zbytek světa ji tak může cynicky vnímat jako způsob, jakým Spojené státy maskují vlastní zájmy. Trump takové pokrytectví pozdvihl do nových výšin. Odsoudil Írán za absenci občanských svobod a téměř stejným dechem se pochvalně zmínil o Saúdské Arábii. Írán je ovšem podle jakýchkoli měřítek – z hlediska politických práv, náboženské tolerance nebo svobody slova – mnohem otevřenější společností než Saúdská Arábie, která je absolutní monarchií propojenou s nejfanatičtějším náboženským establishmentem světa, zemí, v níž jsou zakázány kostely i synagogy.

Hlavními tématy Trumpova projevu byly nacionalismus a státní…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte