Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Válka, láska, privilegia

Úspěšný román Všem statečným se odpouští Angličana Chrise Cleavea (1973) je příkladem dobře zvládnutého válečného žánru. Umně propojuje několik milostných příběhů, které by bez zasazení do druhé světové války ani nebyly možné – a tzv. velkou historii tak čtenářům přibližuje bez didaktizování, se smyslem pro detail, s mírou sentimentality i krutosti. Scény bombardování Londýna snesou srovnání s pozorováními George Orwella, objevné jsou epizody z tehdejší obklíčené britské Malty, kdy místní strádali hladem a vyčerpáním.

Hrdinkou románu je rebelka Mary, dcera poslance a jeho vzorné manželky činící nejprve zadost konvencím. Z počátku (román je z let 1939–1942) ji ovládají romantické představy o špionkách, v reálu však skončí jako učitelka pomáhající při evakuaci dětí z hlavního města a dobrovolná řidička sanitky. A začíná si uvědomovat, jak zásadně život jí a všech kolem ovlivňují předem daná privilegia: školáky z Londýna si vesničané rozebírají, jako by šlo o soutěž krásy (napřed blonďáčky, zatímco dítě černé pleti nikdo nechce), a na bohatý West End patrně bomby tak často nepadají.

Cleave neaspiruje na vážné umění, ale jak zdůraznil list The Guardian, je dobrý vypravěč a Maryin vývoj je postupný a přirozený: od ideálu temně záhadného muže přejde k dobrodružství s mladíkem z nižší vrstvy a poté k intenzivnímu vztahu s jeho kamarádem Alistairem, který se odehrává na dálku v nečekaně vtipných dopisech. Současně dospěje k závěru, že její revolta coby akt vzpoury…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte