Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Kim je na koni

Severokorejský vůdce si splnil svůj jaderný sen

Tři generace systematického úsilí, ale stálo to za to, může se teď honit hlavou mladému severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi. Mohutný pokusný výbuch o předminulém víkendu vydává severokorejský režim za důkaz, že sestrojil termonukleární zbraň, kterou je možné umístit na raketu středního či dlouhého doletu. Exploze otřásla domy v Číně a způsobila sesuv hory, pod níž se uskutečnila. O jaký typ nálože se ve skutečnosti přesně jedná, je podle expertů celkem jedno – Kimova destruktivní síla je obrovská, stejně jako se rapidně zlepšuje jeho možnost vyslat rakety ke vzdáleným cílům. V době vzniku tohoto textu se očekávalo, že v řádu hodin Kim odpálí pokusnou mezikontinentální balistickou raketu a znovu tak zdůrazní, že jadernou zbraň dokáže podle svého přání dopravit pořádně daleko.

Vůdcovy sny

Co ale Kim vlastně chce? Jednou z možností je, že touží po bezpečí. Jaderný potenciál, jehož existence je nyní už nezpochybnitelná, je tu od toho, aby si na jeho režim nikdo netroufl – zvenčí, ale ani zevnitř. Tahle varianta je vlastně útěšná, aspoň pro lidi, kteří nepatří mezi dvaadvacet milionů obyvatel Severní Koreje. Jaderný Kim, jehož arzenál slouží především k odstrašení případných pokusů o svržení brutálního diktátorského režimu, zároveň nikoho neohrožuje. Kim je v tomto pohledu jako ježek vybavený jadernými bodlinami.

Problém je v tom, že tahle interpretace je sice nejpravděpodobnější, ale zdaleka není jistá. Severokorejské vidění světa ovládá…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte