Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Na malých záleží

Na německých volbách je nejdůležitější, aby nevznikla další velká koalice

Německé volby působí rozhodnutě. Angelu Merkel si za kancléřku přeje šedesát procent občanů, jejího soupeře Martina Schulze jen třetina. Křesťanští demokraté v průzkumech vedou o suverénních čtrnáct procentních bodů. Je samozřejmě možné, že se tento dramatický rozdíl ještě sníží (Schulz je lepším debatérem, těší se na televizní duel a finiš kampaně), ale byl by to opravdu politický zázrak, kdyby Angela Merkel po 24. září nezůstala u kormidla.

Naprosto otevřená však do posledních chvil zůstane nejpodstatnější otázka těchto voleb: Bude příští čtyři roky opět vládnout velká koalice křesťanských a sociálních demokratů?

Tyto dvě tradičně nejsilnější německé politické strany společně vedou zemi osm z posledních dvanácti let. Nutno dodat, že úspěšně. Umně provedly Německo nejhorší finanční krizí za mnohá desetiletí, a to aniž by stoupla nezaměstnanost, a tedy i nejistota veřejnosti. Vyvážená směs protržní a zároveň sociálně citlivé politiky je pilířem současného hospodářského zázraku. Němci jsou ve výsledku s velkou koalicí spokojeni a většina by si přála pokračování této konsenzuální éry. A přesto by právě to byl nejhorší výsledek letošních voleb.

Kdo bude třetí

Velké koalice mají být něčím výjimečným. Patří do chvil mimořádných výzev, kdy je národní konsenzus potřebný, anebo mají být výsledkem nečekaného patového výsledku voleb. To se stalo v letech 2005 i 2013, tedy dvakrát z minulých tří voleb, kdy nebylo možné uzavřít jinou koalici. Pokud ani letos nebude ke…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte