Miroslav Kalousek
Někdo obstál – a někdo ne. (Poslanci hnutí ANO) • Autor: Matěj Stránský

Ve stínu policejní žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání to možná trochu zapadlo. V polovině srpna nás minul jeden z nejdůležitějších momentů zrychlujícího se předvolebního času: finále volebních kandidátek. Koho se nám tedy rozhodly zdejší politické strany nabídnout v říjnových volbách?

Osvědčení a známí

V předvolebních průzkumech se dlouhodobě daří právě Babišovu hnutí. A tady je situace nejzajímavější. Pokud mu současná třicetiprocentní podpora vydrží až do volebního víkendu, může se ANO těšit na to, že se jeho poslanecký klub znatelně rozroste – z dnešních 47 na zhruba sedmdesátku poslanců. V nové Poslanecké sněmovně se neobjeví některé známé osobnosti, jež Andreji Babišovi do parlamentu před necelými čtyřmi roky výrazně pomohly. Nekandiduje exrektor Jiří Zlatuška ani bývalí novináři Martin Komárek a Jana Lorencová. Ze sněmovny zmizí zhruba třetina současných poslanců, z velké části jde o relativně neznámá jména. Velkou poslaneckou obměnu tedy ANO neplánuje, pokud hnutí uspěje, může další čtyři sněmovní roky očekávat minimálně třicítka nynějších poslanců.

Ministři, kteří teď za ANO sedí ve vládě, se v očích Andreje Babiše jednoznačně osvědčili. Buď krajské kandidátky přímo vedou, nebo jsou tak vysoko, že mají zvolení takřka jisté. Výjimkou je šéf financí Ivan Pilný, který kandidaturu z osobních důvodů odmítl, jinak by vedl kandidátku na Vysočině. Zbylá volitelná místa na kandidátkách doplnilo ANO ze tří zdrojů. Po čtyřech…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1417

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte