Emmanuel Macron se minulou středu sešel jen s půlkou Visegrádské čtyřky – s Českem a Slovenskem – a ve zdejším tisku se rychle rozšířila zpráva, že francouzský prezident rozštěpil Visegrád. Druhá teze, probíraná politiky ve zpravodajských relacích, zněla, že Macron přijel Čechům a Slovákům vnutit francouzský národní zájem a ti si to nechali líbit. Jsou to závažné verdikty – a oba jsou pravdivé. Jen trochu jinak, než se může na první pohled zdát.

O kvótách ani slovo

Pokud Macron „zabil“ Visegrád, je to proto, že už před jeho příjezdem do Salcburku, kam dostali pozvánku od rakouského kancléře ještě Bohuslav Sobotka a Robert Fico, se jednota V4 nacházela ve vegetativním stadiu. Jde o dlouhodobý stav: středoevropská platforma, určená původně pro koordinaci členů při cestě do EU a NATO, funguje jako spolehlivý prostředník společného zájmu, jen pokud nějaký existuje. Před dvěma lety takto spojil V4 odpor proti uprchlickým kvótám, ale nelze mluvit o monolitu. Polsko se k boji přidalo až později, a první před několika týdny slezlo z kvótové barikády Slovensko, když se Fico rozhodl směrovat svoji eurem platící zemi k jádru EU. Tehdy nabídl do Bruselu, že země je připravená přijmout šedesátku uprchlíků.

Pokud tedy Macron pozval Čechy a Slováky a ti na to kývli, nejde o zradu V4. Orbán si pěstuje daleko čilejší vztahy s Ruskem než zbytek V4, Polsko shání spojence pro požadování válečných reparací po Německu a nikdo nemluví o české či slovenské „zradě“.

Francouzský…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte