Miroslav Kalousek nedávno prohlásil, že navrhovat vystoupení z Evropské unie je totéž co vlastizrada. Aniž bychom se chystali podávat trestní oznámení, je třeba říct, že předseda TOP 09 míří na cíl. Opouštět EU opravdu vypadá jako nápad, který s bezpečností a prosperitou „vlasti“ příliš nepočítá.

Důvody jsou celkem známé. EU je zdaleka nejspolehlivější, nejdemokratičtější a nejbohatší spojenecké uskupení, v jakém se kdy Češi ocitli. Také je třeba řešit otázku, co pak, mimo něj. Vsázet na zcela samostatnou existenci vám nemusí znít špatně, ale jen pokud neznáte dějepis. V pozici zcela nezávislého státního útvaru strávily české země jen necelé čtyři desítky let z posledních pěti set, protože střední Evropa prostě samostatným státním existencím nesvědčí. Není důvod si myslet, že to bude jiné v budoucnu: i v geopolitice fungují odstředivé síly, odtažení od Západu by tedy bezpochyby přineslo driftování na východ, kde jsou jediní potenciální partneři, kteří by se chtěli sdružovat mimo EU – ti z prostoru po bývalém Sovětském svazu.

Ještě jasněji to vyznívá ekonomicky: pokud do EU směřuje 83 procent českého exportu, pak by byl czexit spolehlivou jízdenkou ke zchudnutí a politické radikalizaci. Asi proto požadují odchod z EU komunistická strana a Tomio Okamura, když budeme jmenovat jen parlamentní strany. Velké pochybnosti je ale třeba mít po minulém týdnu ještě o jednom uskupení – Občanské demokratické straně.

Řeč těla

Před volbami ODS zdůrazňuje, že není pro odchod…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2179

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte